Skip to Main Content - A + हिन्दी में
Prof U R Rao Dr. Vikram Sarabhai
Home : Science Promotion : National Science Day : Results of NSD-2021 competitions Last updated on: 30-Mar-2021

Results of NSD-2021 competitions

Spot Painting

CategoryPrizeName
School
A First Maya Luckose Gopalan National School
A Second Arnav CMR International School
A Third Ishitha Pakala Cambridge International School
A Third Tejith Raya New Horizon Public School
A Consolation-1 Avantika Rana Delhi Public School Bangalore East
A Consolation-2 Trina Das Bera Ryan International School
B First Avani Rahul Pujari Sishu Griha Montessori and High School
B Second Hasini Gurijala Alpine Public School
B Third Ritika Salgonkar Cambridge International School
B Consolation-1 Bidynash Bihary Tripathy Delhi Public School Bangalore East
B Consolation-2 Lyn Rose Alappat Presidency School

Essay Writing

Category
Prize
Name
School
B-English First Dhrupad Ramavarma Gopalan National School
B-English Second-1 Akshara Suresh Sishu Griha Montessori and High School
B-English Second-2 Ananya Sajeev Ryan International School
B-English Third Fianna Maria Mendez Bishop Cotton Girls High School
B-English Consolation Anika Delhi Public School Bangalore East
B-Kannada First Sunaina Peters Bishop Cotton Girls High School
B-Kannada Second Nidhi Karthik Agara Gopalan National School
B-Kannada Third Nithyapriya S Sishu Griha Montessori and High School
B-Kannada Consolation Prajna K Sishu Griha Montessori and High School
B-Hindi First Ashlesha Gaur Gopalan National School
B-Hindi Second Meha Seth Sishu Griha Montessori and High School
B-Hindi Third Lakshita Vellore Vinod Bishop Cotton Girls High School
C-English First Shravya N B Sindhi High School
C-English Second Sree Ganesh Kendriya Vidyalaya, NAL
C-English Third Chavi Jain Ryan International School
C-English Consolation Shrika Ryan International School
C-Kannada First Manyu Mehendale New Horizon Public School
C-Kannada Second Sinchana Apollo Convent
C-Kannada Third M. Grisha Dev Bishop Cotton Girls High School
C-Kannada Consolation Nischitha R Ryan International School
C-Hindi First Aadya Mishra Sishu Griha Montessori and High School
C-Hindi Second Eva Sharma Sindhi High School
C-Hindi Third Anshi Mishra Kendriya Vidyalaya, NAL

Test of Scientific Temper (CATEGORY C)

Category
Prize
Name
School
C First-1 Falak Sharma Sindhi High School, K.K. Road
C First-2 Aagam Jinal Shah Sishu Griha Montessori and High School
C Second Anshi Mishra Kendriya Vidyalaya NAL
C Third Shashank Lalitkumar Pai Sishu Griha Montessori and High School
C Consolation-1 Simran Chatterjee Bishop Cotton Girls High School
C Consolation-2 Malvika S Nair Anthony Claret School

Extempore Science Elocution

Category
Prize
Name
School
B First Joel Jerry Presidency School
B Second Adhya Nair Anthony Claret School
B Third Sai Deeksha Cambridge International School
B Consolation Preeti Purantagi Bishop Cotton Girls High School
C First Sri Rithisha Ryan international School
C Second Preesha G Prabhath Alpine Public School
C Third Arshiya Routrey Vibgyor High, Horamavu
C Consolation Sathvik S Sundar Sishu Griha Montessori and High School

Science Quiz

Category
Prize
Name
School
C First-1 Emmanuel C Laiju
Rithvik Krishna D K
Rohit Kattimani
Anthony Claret School
C First-2 Jayce Jefferson
Sparsh Pradeep Jain
Rizwan Aslam Sheikh
Ryan International School, Kundalahalli
C First-3 Anshi Mishra
Alankrit Gupta
Athish
Kendriya Vidyalaya
C Second-1 Tanmay Sinha
NSA Varshini
Aaditya Kumar
National Public School Indiranagar
C Second-2 Saathvik S Sundar
Meenakshi S V
Pragun Pudukoli
Sishu Griha Montessori and High School
C Third Devansh Tiwary
Saksham Bandlish
A Harshith
Delhi Public School Bangalore East

Teachers Event

Prize
Name of Teacher
School
First Alli Kumar Sishu Griha Montesori and High School
Second Savita Deshmukh Karnataka Public School
Third Karthika Naresh Gopalan National School

Budding Artist

Name
School
Madhusha S SPBSE
Amy George Presidency School